Ballin' on a Budget

Happy Monday everyone! I know many people do their grocery shopping early in the week, so I hope this is helpful and you're able to gain some insight on how to stock up and get the most out of quality ingredients WITHOUT breaking the bank!  Healthy grocery shopping can seem SO daunting because A, it may feel like you'll leave the store cringing that you just spent $15 on a jar of peanut butter, and B, what do people use all these healthy ingredients for anyways?  I'll focus on part B in next week's post, but as for part A, peanut butter most certainly does not have to cost you $15! It's all about shopping smart, and I'm here to give you some helpful hints how!

Here are some staple ingredients I usually have stocked in my kitchen. Most of these ingredients last me a long time. The only thing I buy regularly week to week is produce! You'll be amazed at how inexpensive the 'healthy' essentials actually are. I don't think anything on this list is over $10!

                                                                             

Trader Joes

 

 

Trader Joes is truly a college student's dream. I love how they tailor their food selection towards people with busy lives who want to eat healthy. I'm not one to buy them, but as an example, Trader Joes has a wide selection of  pre-cut veggies all ready to be cooked! Everything that Trader Joes sells is terrifically priced. In addition to being wonderfully inexpensive, they've recently added tons of new super foods, healthy alternative baking essentials, and my favorite, their cauliflower pizza crust! I never feel guilty for what I pay at Trader Joes because I know I'm getting the best deals on quality ingredients. Here are a few of my favorites and their stellar prices! 

 

Almond Flour- $4.99

Maca Powder- $4.99

Chia Seeds- $4.99

Grade A Maple Syrup 12 oz- $7.99

Coconut Oil- $5.99

Bananas- $.65 per banana

Almond Butter- $7.99

Peanut Butter- $1.99

Marinara Sauce- $2.29

Tahini Sauce- $2.99

Caulliflower Pizza Crust- $3.99

Organic Flourless Sprouted 7-Grain Bread-$3.49 

Small Green Lentils- $1.69

Tri color Quinoa- $4.99

Farro- $1.99

Almond Milk- $2.99

Medditteranean Hummus 16 oz tub- $3.99

Whole Foods

Whole Foods gets a bad rep for being WAY too expensive. And yes, some of their selection is quite ridiculous and over priced. But, you just have to know what to shop for! If you're trying to find the highest quality ingredients for the lowest price, I suggest staying away from some of the fancy labels they sell. My favorite line at Whole Foods is '365 Organics.' They sell quality products at a fraction of the cost of some of the other 'fancier' labels. That $15 jar of peanut butter actually only costs $.4.00 if you look hard enough! Plus, with Amazon acquiring Whole Foods, tons of their items have decreased drastically in cost, including their salmon, avocados, eggs, almond butter, and more! Here are a few of my favorite ingredients and brands at Whole Foods...

Salmon-$9.99/ lb (as of now)

Organic Avocados- $5 for a bag of 5 (as of now)

'Navitas Organics' Cacao nibs- $7.45

'Love Grown Power O’s'- $4.50

'Eat Banza' Chickpea Pasta- $2.99

Forager Cashew Yogurt 24 oz- $5.99

'365 Organic' Spices $1-$7.00

'365 Organic' Olive oil 33.8 oz- $7.98

'365 Organic' Chickpeas- $

Pasture Raised Eggs- $2-3.00 

 

                                                                             

 

 

   

Farmer's Market

 

I try to make it to the farmer's market every Saturday for many reasons. I find I save money on produce, I know exactly where my produce is coming from and that it's organic, and supporting the local farmers serves many benefits for my own body as well as the environment!  Because the prices for ingredients at a local Farmer's market are constantly changing based on what's in season or not, I don't have an exact list with numbers! However, some of my staples at the market now are...

Organic Kale

Organic Sweet Potato

Organic Figs

Organic Cauliflower

Organic Broccolini

Organic Zucchini/ Squash

Organic Herbs

Organic Blueberries and Strawberries

Organic Spinach

Organic Grapefruit

Organic Brussel Sprouts

Organic Eggplant

I hope this list is helpful for your future shopping! If you aren't sure what some of these ingredients on any of these lists even are, stay tuned next week's post where I'll go into detail about what I use certain ingredients for and why. I wish everyone the best week ahead!

xx,

Nathalie